Bota

Sanchez betohet si kryeministër i Spanjës

Lideri socialist Pedro Sanchez është betuar si kryeministër i Spanjës para mbreti Felipe VI. Sanchez u vu në krye të pushtetit sot, në një ceremoni në Pallatin Zarzuela

Betimi pason përpjekjen e suksesshme të tij, përmes mocionit të mosbesimit, për të rrëzuar ish-kryeministrin konservator Mariano Rajoy gjatë së premtes, pas afro 7 vitesh në pushtet.

Sanchez dhe partia e tij janë mbështetës të Bashkimit Evropian dhe vlerës monetare. 46-vjeçari Sanchez është kryeministri i shtatë me radhë i Spanjës që nga kthimi i demokracisë pas vdekjes së diktatorit Francisko Franco më 1975.

2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...

Lideri socialist Pedro Sanchez është betuar si kryeministër i Spanjës para mbreti Felipe VI. Sanchez u vu në krye të pushtetit sot, në një ceremoni në Pallatin Zarzuela

Betimi pason përpjekjen e suksesshme të tij, përmes mocionit të mosbesimit, për të rrëzuar ish-kryeministrin konservator Mariano Rajoy gjatë së premtes, pas afro 7 vitesh në pushtet.

Sanchez dhe partia e tij janë mbështetës të Bashkimit Evropian dhe vlerës monetare. 46-vjeçari Sanchez është kryeministri i shtatë me radhë i Spanjës që nga kthimi i demokracisë pas vdekjes së diktatorit Francisko Franco më 1975.

2 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Sanchez betohet si kryeministër i Spanjës Sanchez betohet si kryeministër i SpanjësRating: 5.0
To Top