Bota

Lufta tregtare BE-SHBA, ministrat e G7-ës kritikojnë ashpër tarifat e importit

Sekretari Amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin u përball me kritika të ashpra të ministrave të financave të vendeve të G7-ës, në lidhje me vendosjen e tarifave të reja nga Amerika, për importet e çelikut dhe aluminit.

Bruno La Maire, ministri francez i financave, i zemëruar paralajmëroi se lufta tregtare mund të fillojë brenda pak ditësh.

Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Tregtisë Wilbur Ross u takua me zëvendëskryeministrin kinez Liu He në Pekin për të zbutur tensionet tregtare.

Nga ana tjetër, presidenti Donald Trump, nëpërmjet një postimi në Twitter vijon të këmbëngulë se SHBA-të kanë qenë të mashtruara në këtë tregti.

Ai shprehu bindjen se tarifat e çelikut do të mbrojnë prodhuesit e çelikut në SHBA, të cilat ai thotë janë jetësore për sigurinë kombëtare. Z. Trump gjithashtu është ankuar për pengesat që firmat amerikane përballen në Evropë dhe gjetkë.

3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...

Sekretari Amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin u përball me kritika të ashpra të ministrave të financave të vendeve të G7-ës, në lidhje me vendosjen e tarifave të reja nga Amerika, për importet e çelikut dhe aluminit.

Bruno La Maire, ministri francez i financave, i zemëruar paralajmëroi se lufta tregtare mund të fillojë brenda pak ditësh.

Në të njëjtën kohë, Sekretari Amerikan i Tregtisë Wilbur Ross u takua me zëvendëskryeministrin kinez Liu He në Pekin për të zbutur tensionet tregtare.

Nga ana tjetër, presidenti Donald Trump, nëpërmjet një postimi në Twitter vijon të këmbëngulë se SHBA-të kanë qenë të mashtruara në këtë tregti.

Ai shprehu bindjen se tarifat e çelikut do të mbrojnë prodhuesit e çelikut në SHBA, të cilat ai thotë janë jetësore për sigurinë kombëtare. Z. Trump gjithashtu është ankuar për pengesat që firmat amerikane përballen në Evropë dhe gjetkë.

3 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Lufta tregtare BE-SHBA, ministrat e G7-ës kritikojnë ashpër tarifat e importit Lufta tregtare BE-SHBA, ministrat e G7-ës kritikojnë ashpër tarifat e importitRating: 5.0
To Top