Home / Bota / Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd
Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd

Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd

Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd
Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd
Erdogan dhe Rohani kundërshtojnë shtetin kurd[/caption]
Presidenti iranian dhe ai turk, kanë thënë se shtetet e tyre do të ndërmarrin hapa për tu siguruar se kufijtë në rajon nuk do të ndryshohen, pas referendumit të fundit për pavarësi të rajonit autonom kurd.“Ne nuk do të pranojnë ndryshimin e kufijve në rajon”, ka thënë presidenti iranian, Hassan Rohani, në një konferencë të përbashkët me homologun e tij turk, Recep Tayyip Erdogan.

“Turqia, Irani dhe Iraku nuk kanë zgjidhje tjetër përpos që të marrin masa serioze dhe të nevojshme për të mbrojtur qëllimet strategjike që kanë në rajon”, ka thënë Rohani.

Në konferencën e përbashkët për shtyp, Rohani po ashtu ka thënë se “Turqia do të importojë më shumë gaz në Iran dhe se takimi do të mbahet javën e ardhshme për të diskutuar detajet”.

Erdogan do të takojë Liderin Suprem iranian, Aytollah Ali Khamenei, gjatë vizitës së tij në vend.

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje