Bota

Di Maio: Italia mbetet në NATO, por dialogojmë me Rusinë

“Nuk më shqetëson prepotenca e Shteteve të Bashkuara, pasi ne nuk do të jemi një qeveri e shtrirë përballë vullnetit të të tjerëve. Italia nuk thotë “PO” zotëri.”

Ky është pohimi më i fundit i zëvendëskryeministrit të Italisë dhe drejtuesit të lëvizjes anti-establishment “5 Yjet” dhe që vjen pas deklaratës së kryeministrit të zgjedhur prej tij dhe Matteo Salvinit, i cili e shprehu hapur mbështetjen për Rusinë, duke kërkuar heqjen e sanksioneve të vendosura pas aneksimit të Krimesë.

“Ne mbetemi aleatë të NATO-s dhe SHBA-ve, por gjithashtu do të çojmë përpara dialogun me vendet e tjera, të tilla si Rusia, siç ka qenë gjithmonë”, u shpreh Di Maio.

Ai shtoi: “Unë jam i shqetësuar për sanksionet ndaj Rusisë. Ne nuk do të jemi qeveri që do t’i shtrijë dorën të tjerëve”, theksoi ai duke iu referuar çështjes së emigracionit dhe negociatave për Traktatin e Dublinit.

7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...

“Nuk më shqetëson prepotenca e Shteteve të Bashkuara, pasi ne nuk do të jemi një qeveri e shtrirë përballë vullnetit të të tjerëve. Italia nuk thotë “PO” zotëri.”

Ky është pohimi më i fundit i zëvendëskryeministrit të Italisë dhe drejtuesit të lëvizjes anti-establishment “5 Yjet” dhe që vjen pas deklaratës së kryeministrit të zgjedhur prej tij dhe Matteo Salvinit, i cili e shprehu hapur mbështetjen për Rusinë, duke kërkuar heqjen e sanksioneve të vendosura pas aneksimit të Krimesë.

“Ne mbetemi aleatë të NATO-s dhe SHBA-ve, por gjithashtu do të çojmë përpara dialogun me vendet e tjera, të tilla si Rusia, siç ka qenë gjithmonë”, u shpreh Di Maio.

Ai shtoi: “Unë jam i shqetësuar për sanksionet ndaj Rusisë. Ne nuk do të jemi qeveri që do t’i shtrijë dorën të tjerëve”, theksoi ai duke iu referuar çështjes së emigracionit dhe negociatave për Traktatin e Dublinit.

7 qershor 2018 (gazeta-Shqip.com)

Loading...
Loading...

ME TE LEXUAR

Loading...
Kosova Today News Reviewed by Kosova News on . Di Maio: Italia mbetet në NATO, por dialogojmë me Rusinë Di Maio: Italia mbetet në NATO, por dialogojmë me RusinëRating: 5.0
To Top