Home / Bota / BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë
BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë

BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë
BE i përgjigjet Serbisë: Kosova është rast ‘sui generis’, s’mund të krahasohet me Kataloninë
Zëdhënësia e Bashkimit Evropian, Maja Kocijançiq ka hedhur pretendimet se për Kataloninë, saktësisht për Spanjën, vlejnë standarde të dyfishta nga ato që kanë vlejtur për Serbinë në rastin e pavarësisë së Kosovës.Ajo ka theksuar se e drejta ndërkombëtare është universale, dhe se BE-ja e respekton atë plotësisht.

Kocijançiq, me rastin e qëndrimit të djeshëm të Komisionit Evropian se rasti i Kosovës dhe ai i Katalonisë janë të pakrahasueshëm, ka shtuar se nuk ekzistojnë standarde të dyfishta, transmeton lajmi.net.

“Kosova është rast sui generis”, ka thënë Kocijançiq.

“Ashtu siç e ka konfirmuar Këshilli i Evropës së Kosova është rast Sui Generis dhe si i tillë nuk mund të krahasohet me asnjë situatë tjetër në botë. Standarde të dyfishta nuk ka. E drejta ndërkombëtare duhet të jetë universalisht e pranuar, dhe BE-ja plotësisht e respekton”, ka thënë Kocijançiq për tanjug.

Kjo përgjigje e BE-ja vije pas letrës që president serb, Aleksandar Vuçiq i ka dërguar BE-së lidhur me “standardet e dyfishta” sipas tij të BE-së në rastin e Kosovës dhe atë të Katalonisë. /Lajmi.net/

Loading...
Me shume ... shqiperia, shqiptarja,shqiperia qe duam,shqiponja,shqip tv,shqip shqip,shqiperia ime,shqiperia dhe bashkimi europian,shqiptaret per shqiptaret,shqiperia ne be,shqip anglisht,shqip gaming,shqip tv hd,shqip tv apk,shqip turqisht,shqip iptv,shqip gjermanisht,shqip greqisht,shqip al,shqip arabisht,shqip anglisht niveli i pare mesimi 5,shqip anglisht niveli i pare,shqip anglisht niveli i dyte,shqip anglisht niveli i dyte mesimi 1,shqip app,shqip anglisht per fillestar,shqip anglisht niveli 1 mesimi 2,shqiperi e mjera shqypni,shqipe a jashari,shqipe a bazi,shqipe.

Nese te pelqen lajmi atehere shperndaje